Menu

3. Kategori Etkinliklerimiz başlıyor!

  • Üst Kategori: HAKKIMIZDA
  • Pazar, 13 Eylül 2009 01:21 tarihinde yayınlandı.
  • Gösterim: 10440

 

3. KATEGORİ ETKİNLİKLERİMİZ BAŞLIYOR…


Yıllardır doğa yürüyüşleri, tırmanışlar, kanyon geçişleri yapıyoruz. Kendi halimizde, biz bize…

Uzunca bir süre  doğa yürüyüşü yapan arkadaşlarımız; öff sıkıldık, daha uzun yürümek, dere tepe çıkmak yorulmak istiyoruz derlerken; yeni katılanlar; ya biraz daha yavaş, geçtiğimiz yerlere bile bakamıyoruz, doğanın keyfini çıkaramıyoruz diyorlar.

Diyorlar demesine de biz ne yapacağız? Hem hızlı yürüyen dostlarımıza evet siz haklısınız hem de normal yürüyüş yapmak isteyen dostlarımıza evet sizde haklısınız diyorduk. Ama yinede 2 farklı rota da zorlanan yada hiç yorulmayıp sıkılan arkadaşlarımız vardı.  Bunları uzunca bir zamandır 2 kategoriye ayırmıştı. 1. ve 2. kategori adı ile.


1.Kategori yürüyüşleri ; 18-22 km uzunluğunda, oldukça dik yamaçlarda hızlı bir tempo ile uzun yürüyerek ve zirve  yaparak, tamda isteklerine göre yürüyüş planlandı. Bu kategori uzun zamandır yürüyen yürüyüşçü dostlarımıza yönelik hazırlandı. Ve bu kategorinin temel hedefi trans ve kanyon geçişleri ile zirve tırmanışlarına hazırlık yapmak.

 

2.Kategori yürüyüşleri ise; bizlerin normal yürüyüş olarak tanımladığımız 8-10 km uzunluğunda, daha yürünebilinir, olduğunca dik yamaçları tercih etmeden, yamaçlardan geçerek, fotoğraf çekerek, doğanın farkına vararak yaptığımız etkinlikler. Bu yürüyüş kategorisi ise sürekli yürümeyen, ilk defa yürüyüşe katılan, temel amacı farklı bir günü doğada yaşamak isteyen dostlarımıza yönelik hazırlandı ve çadır konaklamalı kamplarda sakin, huzurlu bir ortamda zaman geçirmek hedeflendi.


Bu etkinliklerimiz hali hazırda zaten yapılıyor. Bizim uzunca bir zamandır planladığımız 3.kategori yürüyüşleri de Temmuz ayı itibarı ile başlayacak. Bizler 3. kategori etkinliklerinden heyecan duyuyoruz. Çünkü artık alana yayılarak hiç yürüyüş yapmayan arkadaşlarımızı, çocuklarımızı, büyüklerimizi, kendimizi doğaya atabilecek, kent karmaşasından uzakta, sessiz, kuş cıvıltıları ve çağıldayan su sesleri arasında, dere kenarında hem bir haftanın yorgunluğunu hamaklarımızda, kamp sandalyelerimizde geçirebilecek, uçurtma uçurabilecek, ip atlayabilecek, gerekirse bir böceğin, yaprağın fotoğrafını çekmek için saatlerce bekleyebileceğiz. Hadi geç kalıyoruz, öndeki grupla aramız çok açıldı telaşesi olmadan.


2.Kategori yürüyüşçüleri ile birlikte hareket edip, kamp alanına vardıktan sonra 8-10 km yürüyecek arkadaşlarımızı gönderiyor ve gün boyu kamp yapacağımız alanı belirliyoruz. Hep birlikte sandalyelerimizi, hamaklarımızı, dart alanlarımızı, ip atlama alanlarımızı, bisiklet parkurumuzu belirledikten sonra yer sergilerini de serip; oh, gel keyfim gel diyoruz. Bu arada aşçımız bu süre içinde çay-kahvelerimizi hazırlıyor. İsteyen minik ve büyük dostlarımızla kısa kısa 3-4 kmlik yürüyüşler yapıyoruz. Çocuk gelişim uzmanı arkadaşlarımız; çocuklarımızla ilgilenirken bizler daire kurup büyüklerimizden eski anılarını dinliyor olacağız. Ne olacak bu memleketin hali tartışmalarını kuşak farklılığı ile tartışacağız.


Peki nerden çıktı bu 3. kategori etkinlikleri diyeceksiniz?

Nerden çıktığını hepimiz aslında çok iyi biliyoruz.

Ankara’da hapsolmuş vaziyetteyiz, şehir karmaşası, egzos dumanı gürültü, trafik, inanılmaz kalabalık, stres, bağlanmışlık size neyi hatırlatıyor? Yada ne yapsak da kendimizi sessiz bir mekana atsak duygusu vermiyor mu?


Her Pazar yaptığımız uzayan geç kahvaltı etkinliklerini bile olabildiğince Ankara dışında planladık ki; bir günde olsa şehirden uzaklaşalım, kafamızı dinleyelim.  Ankara içinde planladığımız brunch mekanlarında bile araba sesi olmasın, yeşil alan olsun dedik. Maalesef bu mekanlarda çok fazla değil.


Biz bunu doğaya taşıyarak belki de aklımızdan geçen olası en kolay yolu en doğru mantıkla tetikleyerek hayata geçiriyoruz. Ankara’ya en fazla bir buçuk saat uzaklıkta Karadeniz olduğunu biliyor musunuz? Derelerin, cıvıl cıvıl kuş seslerinin olduğu, sarıçam, meşe köknar ağaçlarının olduğu, Karadeniz yayla dokusunu bizlere yaşatan yaylaların olduğunu biliyorsunuz mu? Yoksa cidden bilmiyor musunuz?

bilmiyor ve gitmiyorsanız kötü.

Biliyor da gitmiyorsanız o daha da kötü


Ankara güzel Anadolu’muzun ortasında; 3-4 saatlik uzaklıkta zaten inanılmaz doğal güzellikler ve kültürler var. Onlara bir şekilde gidiyoruz. Yaptığımız yeni keşiflerimiz var. Onlara da gideceğiz. Ama önce Ankara yakınlarına gideceğiz. Gitmeliyiz. Hele hele çocuklarımız, dedelerimiz ninelerimiz varsa mutlaka gitmeliyiz. Sizler doğa yürüyüşüne katılırken ailenizi de  bizlere emanet edebilirsiniz. Biz daha çok eğleneceğiz emin olun.

3. Kategori etkinlik formatımız şöyle olacak.

Genel itibarı ile sabah saat 08.30’da Kumrular sokak girişinden hareketle başlayacak etkinliğimiz; yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki farklı rotalarda kamp alanına vardıktan 2. kategori yürüyüşü yapacak arkadaşlarımızı 8-10 kmlik yürüyüşe yönlendiriyor ve bizler kamp alanımıza yerleşiyoruz. Hamaklarımızı kuruyor, sandalyelerimizi düzenliyor dart ve diğer oyun alanlarını düzenledikten sonra aşçımızın bizlere hazırladığı çay-kahvelerimizi içmeye ve isteyen dostlarımızla kısa 4-6 km lik doğa yürüyüşleri yapıyoruz. Saat 14.00 civarlarında Mangal partimiz var. Doyurucu menüsü ile köfte-tavuk-ayran ve salata menüsü ile öğlen yemeğimizi yiyoruz. Serbest zaman gün boyu devam edecek. Dere veya göl kenarında oturabilir, ormanlık oksijeni bol alanda doğanın keyfini çıkaracak, saat 17.00 civarlarında 2.kategori yürüyüşçüleri de geldikten ve bu arkadaşlarımızda çay kahvelerini içtikten sonra saat 18.00 civarında Ankara’ya doğru yola çıkacağız. Saat 19.30 civarlarında Ankara’da olacak ve gerçekten bir koca günde neler yapılabildiğinin farkındalığını yaşayarak evlerimize gideceğiz.

Ne dersiniz? Kulağa hoş geliyor değil mi…

O zaman çok zaman kaybetmeden Pazar’larınızı kendinize ayırmak için planlamanızı yapmanız gerekiyor. Bu planlamanızda bizler aklınıza takılabilecek sorulara cevap vermek adına 0312 417 67 06 ve 09 numaralı telefonlardan telefonlarınızı veya Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine yazmanızı bekliyoruz.

Unutmayın; 3. kategori etkinlikleri doğanın keyfini çıkarmak üzerine kurulu. Hele hele çocuklarınız varsa, anne babalarınız için kendiniz için bu etkinlikleri kulak ardı etmeyin.

Biz buradayız ve bekliyoruz.

Kalın sağlıcakla…

Ercan ASLAN
Artıyaşam etkinlikler topluluğu adına

 

İLGİLİ DİĞER YAZILAR:

 

Site Bilgileri

Ziyaretçiler
299
Makaleler
1375
Web Bağlantıları
3
Makale Görünüm Sayısı
3407230

ARTIYAŞAM ETKİNLİKLER TOPLULUĞU & KIRKAYAKLAR TURİZM VE SEYAHAT ACENTESİ

Selanik 2 Caddesi No: 78/7 Kızılay, Çankaya / ANKARA
(Metropol Sineması Yanı)

0 312 417 67 06 - 417 67 09 - 0 530 602 78 82

DogaYuruyusuAnkara.com bir Artıyaşam web sayfasıdır.

Artıyaşam, TURSAB'a bağlı 6762 belge nolu A grubu seyahat acentesi olan Kırkayaklar Turizm ve Seyahat Acentasının TPE 2009/71835 sayılı tescilli bir markasıdır.

Artıyaşam Kırkayaklar Turizm Doğa Yürüyüşü Ankara