Menu

Ukrayna Görkemli Karpatlar Kaleler Şatolar Turu - Türkiyede İlk! 13-18 Ekim 2013

 • Üst Kategori: HAKKIMIZDA
 • Perşembe, 26 Eylül 2013 03:00 tarihinde yayınlandı.
 • Gösterim: 3586

Karpat dağlarının derinliklerinde, Transilvanya ismini taşıyan esrarengiz ve mistik bir ülke var. Şeytani güçlerin hala yaşadığına inanılan bu topraklarda her türlü tehlikenin var olduğu güneşin doğuşu kadar doğaldır. İnsanoğlunun en büyük kabusu kabul edilen canavarlar bu topraklarda hayat bulurlar

İşte tüm bu hikayeler bugün, Ukrayna’nın batısında Karpat bölgesinde (Ukrayna Karpatları) farklı bir anlayışla hayat buluyor.

Artıyaşam özel ve Türkiye'de ilk defa yapılacak Karpatya turumuzda son gece hariç tüm eğlenceli akşam yemekleri, tüm müze, kale, mağara, termal havuzlar, şarap ve peynir tadım gezileri, at,atv, bisiklet aktiviteleri ücretleri de dahil olacak bir program hazırladık. 

Kaleler ve Şatolar temalı hazırlanan bu çok özel programımız; Ortaçağ Avrupa'sının Derebeylik zamanlarından kalma şehir ve köy dokularını gezecek, Macaristan, Polonya, Romanya sınırlarına gidecek, 4 farklı ülkenin folklorik özelliklerini iç içe yaşayacağız.

Programımıza erken kayıt yapacak dostlarımız için 45 gün öncesi kesin kayıtlarda odabaşı 100 Euro erken rezervasyon indirimimiz var. Farklı özel bir hafta geçirmek isterseniz bu program neredeyse herşey dahil(Öğlen yemekleri hariç) konsepti ile kaçırılmaz...

Erkenden kayıtlarınızı bekliyoruz...

PROGRAMIMIZ

1. GÜN (13.10.2013): Ankara-İstanbul-Lvov uçuşu ve Ternopol şehir turu 

Ankara çıkışlı misafirlerimizle 21:30 da Kızılay-Kumrular sokakta bekleyen özel aracımız ile İstanbula hareket etmek üzere buluşuyoruz. İstanbul çıkışlı misafirlerimizle Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde buluşuyoruz.

Ukrayna Havayollarına ait PS716 sefer sayılı uçağımız ile Atatürk Havalimanından 05:55 İstanbul-Kiev uçuşu, Kievden ise 09:50 de PS036 sefer sayılı Kiev-Lviv uçağı ile 11:05’te Lviv şehrine varıyoruz. Lviv Havaalanında bizi bekleyen yerel rehber ve aracımızla buluşarak turumuzun başlangıç noktası olan Ternopil şehrine hareket ediyoruz.

İlk olarak; otelimize yerleşiyor ve ardında panoromik şehir turuna başlıyoruzAkşam yemeği 19:00 da ve ardndan otele dönüş ve serbest zaman.

Ankara-İstanbul-Lvov uçuşu ve Ternopol şehir turu

2. GÜN (14.10.2013): Zolochevski Kalesi, Podgorodetsky Kalesi, Puchaevski Manastırı, Oleska Kalesi

Otelde kahvaltı. Zolochev'e hareket ve Zolochevski Kalesi ziyareti.

Kale, yüzyıllar boyuncabir kraliyet ikametgahı, malikane ve hapishane olarak kullanılmıştır. Bu ziyaret ile; benzeri Avrupada 2 tane bulunan Çin Sarayı ve eşsiz oryantal havayı da solumak mümkün olacaktır.

Podgoretski Kalesi: 1635 yılında inşa edilen bu kale; zaptedilemez bir kaleden çok bir saray gibidir. ‘3 Silahşörler' Filminin bir kısım çekimleri de bu kalede gerçekleştirilimiştir. Kalenin eşsiz surları ile birlikte, o dönem yaşamına ait bir çok eser de görülmeye değerdir.

Puchaevski Manastırı: Ortodoks dünyasının en kutsal mekanlarından biri olana bu manastır, Ukraynadaki en büyük 2. Manastırdır. Efsaneye göre; Tatar işgalinden kaçan Kiev-Pechersk Manastırı'ndan kaçan keşişlertarafından1240 yılında kurulmuştur. Ama yazılı kaynakalarda 1597 yılında bölgenin en zengin derebeylerinden Anna Goyskoe tarafından hediye edilmiştir. Manastır 1675 yılında Türkler tarafından kuşatılır ama bilinmeyen bir nedenle geri çekilirler. Manastır duvarlarındaki zengin duvar resimleri, Hz. Meryem freskleri, heykeller ve süs eşyaları görülmeye değer.

Olesko Kalesi: Kale 16. Yy'da inşa edilmiştir. Günümüzde Lvov Sanat Galerisi'nin bir kolu olan bu müze-kale; Plonya Kralı 3. Jan Sobeiski'nin doğduğu ve yaşadığı yerdir.

St. Anna'nın iyileştirici gücüne hareket.Özel bir mavimsi renk ve iyileştirici özelliklere sahip termal havuzda yüzme.

Ternopol şehrine dönüş. Serbest zaman ve otelde konaklama.

Zolochevski Kalesi, Podgorodetsky Kalesi, Puchaevski Manastırı, Oleska Kalesi

3.GÜN (15.10.2013): Karpatlar'ın sihirli şehri; Ivano-Franko, Yaremche, Dovbush Kayalıkları, Bukovel gezileri

Otelde kahvaltının ardından Ivano-Franko şehrine hareket (138 Km.)

Şehir turu: Bağımsızlık Meydanı, Hz.Meryem anıtı, Pototski Sarayı, Pazar Meydanı, Hz.İsa'nın 2000. Doğum yılı için yapılmış bir anıt, Güzel Sanatlar Müzesi, Sinagog ve Katedral ziyaretleri.

Yaremche şehrine hareket.

Karpatlar'ın en önemli turistik bölgelerinden biri olan şehir, Prut nehrinin yanındadır. Şehir turu sırasında nehir üzerinde bulunan Probi köprüsünden, şehir ve şelale manzaraları oldukça etkileyicidir. Köprünün hemen yakınında yerel hediyelik eşyaların satıldığı bir Pazar bulunmaktadır. Geleneksel nakışlı ulusal şapkalar, el yapımı ahşap kutular, koyun yününden yapılmış ulusal pabuçlar pazarda bulabileceğiniz ürünler arasında. Burada alışveriş yapabilmek için serbest zaman molası vereceğiz. Öğlen yemeği için ; 20. Yy başlarında tamamen ahşaptan yapılan ve yöresel lezzetleri tadabileceğimiz Gutsulşina Restoranına mutlaka uğrayacağız.

Oleksy Dovbusha kayalıklarına araçla hareket.

Doğanın eşsiz yaratımı olan bu kayalıklar altında, uzun kıvrımlı onlarca mağarayı da barındırmaktadır.

Bukovel şehrine hareket. Bukovel, Karpatya bölgesinin en ünlü kayak merkezine ev sahpliği yapmaktadır. Merkezin altyapısı, Avrupadaki bir çok merkezle eşdeğerdedir. Bölge, en az kışın olduğu kadar diğer mevsimlerde de ilginç eğlence imkanları sunuyor. Sonbahar ile birlikte doğadaki renk cümbüşünü yok sayamayız. Orman yürüyüşü, at biniciliği, bisiklet, ATV, paten… seçim sizin… Teleferik ile zirveye çıktığımızda Karpatların müthiş panoramasına kayıtsız kalamayacaksınız. En yüksek zirve Goverla ve diğerleri; Petros, Homyak, Sinyak, Dovbushanka, Chernogorski ve Gorgan… Burada mangalda kebap, sıcak şarap ve zengin çeşitli mutfaktan yararlanabiliriz. Arzu edenler saunadan da faydalanabilir.

Serbest zaman. Gorgan Dağ otelinde konaklama.

Karpatlar'ın sihirli şehri; Ivano-Franko, Yaremche, Dovbush Kayalıkları, Bukovel gezileri

4.GÜN (16.10.2013): Karpatya Üzümleri, Yablunetski Geçidi, Karpat Şelaleleri, Bölge köyleri: Rakhov, Avrupa Coğrafi Merkezi, Solotvino, Hust, Peynir Fabrikası, İza, Geyik Çiftliği…

Kahvaltının ardından otelden ayrılarak Yablunetski Geçidi'ne hareket ediyoruz.

Trufanets Şelalelerine hareket.

Şelaleler; 1720m. yükseklikteki dağlardan doğan şelalenin uzunluğu 36m'yi bulmaktadır.

Yablunetski Geçidi; denizden 931m yükseklikte, Ivano-Franko ve Transkarpatya arasında, Prut ve Karaporsuk çaylarını birbirine bağlayan vadide yürüyüşümüzün ardından Rakov'a hareket ediyoruz.

Rakov; dağlar arasında dar bir vadide bulunan 1447 yılından beri insanların yaşadığı sevimli bir dağ kasabasıdır. Kasaba bugüne kadar Macar krallarının mühür ve damgasına sahiptir. Denizden 820m yükseklikte bulunan kasabanın sokakları arasındai fark 400-1000 m'yi bulmaktadır.

Buradan Delovoe köyüne hareket ediyoruz. Burası aynı zamanda noktasal olarak Avrupa Coğrafi Merkezinin de bulunduğu köydür. Kolube Müzesinde öğlen yemeği ardından Romanya sınırındaki Solotvino'ya hareket ediyoruz.

Solotvino Köyü; Salavan ve Magura dağları arasında Karpat dağlarının eteklerinde Tizsa nehrinin kıyısında yer almaktadır. Eski adı ‘Slatina' Romencede tuzlu su anlamında ‘Salamura' dan gelmektedir. Bu adı burada bulunan gölden almaktadır. Zeminin zamanla çökmesi ile oluşan bu gölün büyüklüğü 10 hektara ulaşmıştır. Göl'ün tuz yoğunluğu 30-32 g/L dir ve sinir sistemi, redikülit, plörezi, artrit hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Gölde yüzme, çamur banyosu ve şifalı mağaralar bizi bekleyen faaliyetler olacak.

Buradan Tsiza nehrine geçiyoruz. Nehir Karpatların en uzunudur. Rafting, kano ve nehir boyunca yapılacak doğa yürüyüşleri nin ardından İza köyüne hareket edeceğiz. (Rafting ve Kano isteyeyenler 10 dolar ek ücret ödeyeceklerdir. Doğa gezisi zor olmayıp temel ücretsiz programımızdır. )

İza köyü, bünyesinde 3 farklı özelliği barındırmaktadır; Burada yerel halk yaklaşık 200 yıldır ‘Nijne Selishe' adıyla anılan İsviçre peyniri yapımı ile uğraşmaktadır. Köylülerin bir diğer uğraşı da el örgüsü sepet ve süs eşyası yapımıdır. Köyde aynı zamanda Ukrayna'nın tek geyik çiftliğinide ziyaret edeceğiz.

Hust Şehrine araçla hareket.

Şehir 1939 yılına kadar Ukrayna Karpatları'nın başkenti olarak kalmıştır. Rika ve Tsiza nehirlerinin dağlarda buluştuğu yerde bulunur.

Otele hareket, akşam yemeği ve konaklama. Konaklama Langer otelde.

Karpatya Üzümleri, Yablunetski Geçidi, Karpat Şelaleleri, Bölge köyleri: Rakhov, Avrupa Coğrafi Merkezi, Solotvino, Hust, Peynir Fabrikası, İza, Geyik Çiftliği…

5. GÜN (17.10.2013): Transkarpatya ile tanışma, Chinadievo-Karpatya istasyonu, Termal havuz; Mukahacheva.

Kahvaltının ardından Chinadievo'ya hareket. Karpat istasyonu civarında bulunan Schonborna Av Kalesi ziyareti. Diğer kalelerle karşılaştırıldığında Schonborna Kalesi üstün bir sanat eseri niteliğindedir. Bu kale; turumuzun en güzel, en sıradışı ve dönemin üstün mimari yeteneklerini gösteren göz alıcı noktasıdır.

Macaristan sınırına hareket.

Macaristan sınır köylerinin geleneksel kültürünü görme fırsatını bulacağımız eşsiz Transkarpatya gezisi. Bölge, yüksek tuzluluk oranına sahip şifalı suları ile ünlüdür. Bu göllerin benzeri dünyada sadece 3 yerde bulunur: Sakhalin, Yeni Zelanda ve İzlandiya.

Bu bölgede termal havuzlarda yüzme ve şarap mahzenlerini ziyaret ziyaret etme şansımız olacak.

Tatilde şarap; dotlar arasında iyi bir sohbet ortamı ve unutulmaz anılar için iyi bir fırsattır. Karpatya eteklerinin eşsiz iklimi, temiz havası çeşitli üzümlerin ekimi için uygun koşulları yaratmştır. Kökleri ortaçağa uzanan geleneksel usullerle yapılagelen Beregov yerel şarapları haklı bir üne sahiptir.

Ulusal Macar Restoranına öğlen yemeği ardından Mukhachevo'ya hareket.

Mukhachevo panoramik şehir gezisi kapsamında, Palonak Kalesi ve Cvyato Nicholas Rahibe Manastırı gezisi. Ortaçağ mimari anlayışını gösteren kale içinde bulunan Çağdaş heykel galerisini gezeceğiz. Taş devrinden kalma nadir öğeler ve TUnç dönemi silah araç ve gereçlerini de görme fırsatı bulacağız. Ayrıca 16. Ve 19 yy şehir sakinlerinin kültür ve yaşamını simgeleyen eserlerde göreceklerimiz arasında. Burada uygulamalı dekoratif sanat eserlerini satın alabilme imkanımız da olacaktır.

Otele dönüş, serbest zaman ve konaklama. Konaklama Langer otelde.

Transkarpatya ile tanışma, Chinadievo-Karpatya istasyonu, Termal havuz; Mukahacheva.

6. GÜN (18.10.2013): Bir ortaçağ yankısı LVOV

Otelde kahvaltının ardından LVOV şehrine hareket ediyoruz.

Galiçya kralı Danila'nın yaşadığı şehir; o dönemi bugün bile yaşatan mimarisi siszleri hayran bırakacaktır. Şehir aynı zamanda UNESCO Dünya Mimarisi listesinde bulunmaktadır.

Bernardir Manastır ve Katedrali, Yahudi Mahallesi, Altın Gül Sinagog kalıntıları, Varsayım Kilisesi Topluluğu, Kraliyet ve şehir cephaneliği, Dominik Kilisesi, Ermeni MAhallesi ve 14.yy'dan kalma Kültür merkezi ziyaret edeceğimiz yerler arasında.

Ve sonra şehrin kalbindeyiz… Lvov Pazar Meydanı, Belediye Sarayı, Roma Katolik Katedrali, Boim Şapeli, Cizvit Kilisesi… Bitmedi! İtalyan Sarayı, Kraliçe saray Odası ve Sİyah Ev… birbirinden muhteşem bu eserleri göreceğiz.

Akşam yemeği ardından otelde konaklama… Konaklama Sviatoslav otelde.

Bir ortaçağ yankısı LVOV

Lvov şehir turu,  Anıtsal Luchakovskoe Mezarlığı, Kara Kartal altında Eczane Müzesi gezileri - İstanbul Ankara

Kahvaltının ardından otelden ayrılıyoruz. Ukrayna'daki bu son günümüzü Anıtsal Luchakovskoe Mezarlığı ile devam ediyoruz.. 42 hektarlık bir alanı kaplayan bu mezarlık; eşsiz taş heykeller, muhteşem aile mezarları, savaş mezarları ile Avrupa'nın en eski mezarlarındandır. Burası bir mezarlıktan çok Sanat Galerisidir desek abartmış olmayız.

Yeraltındaki Kara Kartal altında Eczane Müzesinde kendinizi bir simyacı gibi hissedeceksiniz.

Tur sonrası kendinize zaman ayırmanız için serbest zaman vereceğiz.

Uçağımız 16:35'de. . . Ukrayna Havayollarının PS036 sefer sayılı uçuşu ile Kiev ve ardından PS715 sefer sayılı uçağı ile 19:35 Kievden kalkarak 21:30 da İstanbul Atatürk Havalimanına varıyoruz.

Anıtsal Luchakovskoe Mezarlığı ve Yeraltındaki Kara Kartal altında Eczane Müzesi gezilerimiz olacak. Akşam serbest zaman...

Notlar:

 • İlk gece konaklayacağımız otelde tüm katılımcılarımıza; iletişimimizin kolay olması amaçlı yerel GSM SIM kartı verilecektir. Kendi telefon cihazlarınızda kullanabileceğiniz sim kartta 5 dolarlık tarafımızdan yükleme yapılacak olup, sonrası alacağınız dakikalar tarafınızca ödenecektir.
 • Ukrayna Türkiye için vize istememektedir. Pasaportlarınızla giriş yapabilirsiniz.
 • Pasaport son geçerlilik süresi tur bitim tarihinden en az 6 ay daha uzun olmalı ve buruşuk olmamalıdır.
 • Gümrük girişinde yanınızda kesinlikle yiyecek bulundurmamanız gerekmektedir. 

HAREKET NOKTAMIZ

13 Ekim 2013, 21:00

ÜCRET

 • 2 kişilik odada kişi başı 879 Euro Peşin
 • Tek kişilik oda farkı: 110 Euro
 • 0-6 yaş: 210 Euro

45 gün öncesinde yapılacak erken rezervasyonlarda oda başı
100 Euro indirim fırsatı!

 

 

NELER DAHİL?

 • Ankara-İstanbul-Lvov gidiş-dönüş uçak bileti
 • Yerel araç ile transferler
 • Tüm şehir ve doğa turları rehberlik hizmetleri.
 • Türkçe rehberlik hizmetleri.
 • Yurtdışı deyahat sigortası.
 • Tüm kale, manastır, müze, ören yerleri giriş ücretleri.
 • At, ATV, bisiklet içeren seçenekli kısa tur ücretleri.
 • Mağara ve şarap mahzenleri giriş ücretleri.
 • 2 adet termal havuz girişi.
 • Tüm akşam yemekleri (son gün hariç)
 • 6 gece oda kahvaltılı otel konaklama.
 • Otellerde havuz ve sauna kullanımı.
 • Tüm katılımcılarımıza kolay iletişim için verilecek sim kart giriş bedeli(Mevcut kendi telefonlarınızı kullanabilirsiniz.)

NELER HARİÇ?

 • 15 TL yurtdışı çıkış harcı
 • Öğlen yemekleri
 • Son gün akşam yemeği
 • İsteğe bağlı yapılacak rafting veya kano ücretleri
 • Kişisel harcamalar
 • 50 Euro rehber bahşişleri (Mecburi olmayıp, etik olarak tavsiye edilmektedir)

Site Bilgileri

Ziyaretçiler
299
Makaleler
1375
Web Bağlantıları
3
Makale Görünüm Sayısı
3407252

ARTIYAŞAM ETKİNLİKLER TOPLULUĞU & KIRKAYAKLAR TURİZM VE SEYAHAT ACENTESİ

Selanik 2 Caddesi No: 78/7 Kızılay, Çankaya / ANKARA
(Metropol Sineması Yanı)

0 312 417 67 06 - 417 67 09 - 0 530 602 78 82

DogaYuruyusuAnkara.com bir Artıyaşam web sayfasıdır.

Artıyaşam, TURSAB'a bağlı 6762 belge nolu A grubu seyahat acentesi olan Kırkayaklar Turizm ve Seyahat Acentasının TPE 2009/71835 sayılı tescilli bir markasıdır.

Artıyaşam Kırkayaklar Turizm Doğa Yürüyüşü Ankara